Do czego stosujemy elektrody?
Spawanie wymagania nie tylko odpowiedniego sprzętu, ale także wykształcenia i doświadczenia osoby spawającej. Wiele spawaczy oferuje kompleksowe usługi w profesjonalnych warsztatach, w których występuje sprzęt wyłącznie najwyższej jakości. Kluczowym materiałem dzięki któremu możliwe jest spawanie, są oczywiście elektrody spawalnicze. W marketach branżowych możemy odnaleźć wiele różnego rodzaju elektrod – jakie będą zatem odpowiednie do pracy, którą chcemy wykonać?
Czym jest elektroda spawalnicza
Na początek, należy odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytanie, a zatem czym w ogóle jest elektroda do spawania. Najprościej mówiąc jest to materiał grzewczy, który jest niezbędny do wykorzystywania spawarki. Elektrody służą do wytwarzania niezwykle wytrzymałego spoiwa, którego celem jest połączenie poszczególnych elementów. Elektrody rozpoznajemy przede wszystkim ze względu na ich wymiary – zarówno długość jak i średnica elektrody definiuje jej model. W celu wyboru elektrody odpowiedniej dla naszej spawarki oraz elementów, które chcemy zaspawać, należy do decyzji bardzo trudnych. Najlepiej jest w tej materii sięgnąć porady eksperta. Jeśli zaczerpnięcie opinii profesjonalisty nie jest w danej chwili możliwe, powinniśmy dokładnie zastanowić się nad pozycją w której dokonywać będziemy czynności spawania. Istotna jest również kwestia rodzaju materiału spawanego. Rozwiązanie tych problemów pozwoli nam wybrać odpowiedni typ elektrody, który później posłuży nam w spawaniu.
Elektroda prosta
Najbardziej powszechny rodzaj elektrody. Jej przeznaczenie to z reguły niewielkie spawania punktowe. Wyróżnia je przede wszystkim wysoka uniwersalność – elektrody proste pozwolą nam na wykonanie podstawowych czynności przy użyciu spawarki. Tego typu elektrody mogą różnić się uchwytami, zatem należy wybrać ten, który jest odpowiedni dla naszej spawarki.
Elektroda rutylowa
Bardzo spopularyzowany model elektrod w naszym kraju. Podobnie jak elektrody proste, ich zastosowanie jest bardzo uniwersalne. Charakteryzuje je wysoka wydajność, a efektem jej stosowania jest utworzenie gładkich spoin. Wykorzystywane są najczęściej w pracach związanych z cienkimi elementami, które nie wymagają dłuższej pracy.
Elektroda zasadowa
W tym przypadku do czynienia mamy z elektrodą, w której ówcześnie obniżony został poziom wodoru. Taki proces pozwala na utworzenie spoiny będącej zdecydowanie bardziej wytrzymałą od pozostałych. Ma więc zwiększoną odporność na kruszenie się lub pękanie. Te z kolei wykorzystywane są podczas dłuższych prac, takich jak spawanie konstrukcji o grubszych materiałach.
Elektroda specjalna
Nietypowy rodzaj elektrody. Często wytwarzany na zamówienie i łączący ze sobą inne rodzaje elektrod. Tego typu elektroda wykorzystywana jest wyłącznie przez profesjonalistów w pracach warsztatowych, które wymagają łączenia charakterystycznych cech kilku modelów elektrod. Najpopularniejsze z nich to chociażby elektrody rutylowo-celulozowe czy też zasadowo-rutylowe.
Najnowsze komentarze